Montaż. Dlaczego stosujemy kotwy chemiczne

by admin

Kotwy chemiczne działają na zasadzie adhezji, czyli powierzchniowego łączenia się dwóch substancji. O ich mocy decyduje siła sklejenia dwóch materiałów, dlatego nazywa się je także łącznikami wklejanymi. Kotwy wklejane przeznaczone są do szczególnie solidnych zamocowań i dzielnie zastępują kołki oraz dyble.

 

Zalety kotew chemicznych

  • Brak naprężeń – w trakcie mocowania nie powstają naprężenia w podłożu. Nawet gdy się kotwi w materiale zniszczonym, słabym, wypełnienie chemiczne jest stabilne i wzmacnia podłoże, dlatego kotwy chemiczne są szczególnie polecane do montażu blisko krawędzi.
  • Szczelność mocowania – jest ważna zwłaszcza w mocowaniach na zewnątrz. Żywica dokładnie wypełnia otwór, co zabezpiecza materiał przed powstawaniem szczelin i pęknięć w miejscu mocowania – nie wpuści wilgoci i wody do podłoża.
  • Wysoka nośność – zamocowanie wykonane nawet w materiałach słabych lub z pustkami ma dużą nośność równą nośności samego podłoża. Zamocowania chemiczne są przeznaczone zwłaszcza do przenoszenia dużych obciążeń zmiennych.

Related Posts